Wspólnota Anonimowych Alkoholików to coś więcej niż jedna grupa.
Dobrowolne zrzeszenie kilku grup, na ogół działających w sąsiedztwie to: INTERGRUPA.
Oczywiście każda grupa nazywająca siebie grupą AA może działać poza strukturami całej Wspólnoty. Bo kto jej tego zabroni?
Tylko że taka izolacja może doprowadzić do błędnych interpretacji programu Wspólnoty, a zwłaszcza błędów w rozumieniu i realizacji 12-tu Tradycji AA. Grupie jest łatwiej się rozwijać i łatwiej przestrzegać zasad całej Wspólnoty, jeśli ma poprzez swoich przedstawicieli bieżący, regularny kontakt z intergrupą, regionem,
służbą krajową AA.
Intergrupa niesie posłanie AA sposobami przekraczającymi możliwości pojedynczych grup, organizuje kolportaż literatury, dociera do więzień, szpitali, aptek, współpracuje z lecznictwem przeciwalkoholowym itp.
Spotkania intergrupy są głosem sumienia wszystkich grup AA wchodzących w skład intergrupy. Stanowią forum wymiany doświadczeń i poglądów we wszystkich sprawach Wspólnoty. W spotkaniach, z prawem głosu uczestniczą:
- osoby tworzące radę intergrupy (i ewentualnie ich zastępcy),
- mandatariusze wszystkich grup AA wchodzących w skład intergrupy,
- reprezentanci intergrup na spotkania służb regionu,
- delegaci do służby krajowej, powiernicy klasy A(niealkoholicy) i klasy B (alkoholicy) oraz delegaci narodowi obecni na spotkaniu.
Spotkania intergrupy są najczęściej organizowane co miesiąc lub dwa. Każdy uczestnik głosuje zgodnie z własnym sumieniem. Przed głosowaniem każdej kwestii prowadzona jest dyskusja mająca na celu, zgodnie z zasadami zawartymi w 12 Koncepcjach, uzyskanie zasadniczej jednomyślności. Również po głosowaniu, gdy nie udało się uzyskać jednomyślności, udziela się głosu, wyłonionej w jego wyniku, mniejszości. Uczestnicy spotkania intergrupy wysłuchują sprawozdań rady intergrupy na temat realizacji głównego celu AA, czyli niesienia posłania w obrębie intergrupy, kolportażu, działalności informacyjnej i finansów intergrupy. Dokonują wyboru służb intergrupy, przyjmują lub odrzucają rekomendacje, planują i wytyczają kierunek prac intergrupy, a także doradzają radzie intergrupy, zatwierdzają kartę intergrupy, wybierają termin następnego spotkania. Sprawozdania z przebiegu spotkań intergrupy rozsyłane są za pośrednictwem internetu wszystkim zainteresowanym.
Powyższe wyjaśnienie pochodzi z Poradnika Służb AA opisującego czego dotyczą spotkania IG
Jeśli uważasz, że picie alkoholu stanowi problem w Twoim życiu, Anonimowi Alkoholicy mogą Ci pomóc. Skontaktuj się z nami.
(+353) 087 330 1230
irlandia@aa.org.pl
"... Bez wątpienia wielu zaciekawi fakt, że wbrew opinii wydanej przez specjalistów, wyleczyliśmy się z beznadziejnego stanu umysłu i ciała. Jeżeli ktoś z czytających ten tekst jest alkoholikiem może już w tym miejscu postawić pytanie: 'Co ja mam robić?' .. "*
*fragment Wielkiej Księgi, str.16